Personligt rekord på Lidingöloppet?

På lördag är dags. Lidingöloppet för andra gången. Just nu känner jag inte alls för att springa, men suget kommer på fredag kväll när jag hämtar upp nummerlappen. Då kommer det att kittla och spritta i benen. Härligt!

30811 står det på den. Skicka ett SMS till 72550 med texten LL 30811 så kommer det rapporter varje halvmil.

Förra året sprang jag i en sliten t-shirt med ett urtvättat Kalle & Hobbe-tryck och ett par gamla skjorts. I år är det funktionströja och tajts som gäller. Och strumpor som andas. Utan vätskebälte men med puls-mätare.

Visst ska jag slå tiden från förra året - 2.42 - den här gången. Har tränat massor mer. Löpningen är en del av min vardag numera vilket den inte var förra året. Men man vet aldrig. Magen kanske strular. En förkylning bryter ut i natt.

Eller så har jag helt enkelt en dålig dag.

 

4 kommentarer

syrran  on September 21st, 2006

Det fixar du hur lätt som helst! Du är grym ;)

Ida  on September 22nd, 2006

Du kommer springa på som tusan och det kommer gå skitbra. Lycka till!

Svågern  on September 24th, 2006

Hoppas det gick bra o att jag inte smittade med min grymma förkylning….vi hörs

Ida  on September 26th, 2006

Hur gick det egentligen?